Ratownicy medyczni w kl. 1b

13 września klasę 1B odwiedzili ratownicy medyczni, którzy udzielali instruktażu oraz zademonstrowali tok postępowania podczas udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach.

Ratownicy uświadomili uczniom, na czym polega ich praca, jak należy zachować się w nagłych wypadkach do momentu pojawienia się fachowej pomocy medycznej, że tzw. złote minuty ratują życie poszkodowanego. Przypomnieli również ważne telefony alarmowe, zaprezentowali, jak ułożyć rannego w pozycji bocznej ustalonej jako pozycji bezpiecznej dla osoby poszkodowanej. Dużym zainteresowaniem uczniów cieszyły się wskazówki związane z masażem serca i sztucznym oddychaniem. Ratownicy wyjaśnili, dlaczego te czynności są tak ważne w pierwszych minutach. Opowiedzieli, jak stwierdzić, czy osoba poszkodowana straciła przytomność.
Po omówieniu zasad uczniowie bardzo chętnie i aktywnie wykonywali podstawowe czynności ratownicze pod fachowym okiem medyków.