30 kwietnia - Światowy Dzień Sprzeciwu Wobec Bicia Dzieci

Dnia 30 kwietnia obchodzimy

Światowy Dzień Sprzeciwu Wobec Bicia Dzieci

Dzień ten został zapoczątkowany przez amerykańską organizację EPOCH w 2006 roku. Został ustanowiony w celu przekonania rodziców i opiekunów dzieci do rezygnacji z przemocy i kar fizycznych. W naszym kraju zakaz bicia dzieci regulowany jest Ustawą o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz Kodeksem Rodzinnym i Opiekuńczym.

Od 2010 r. zapisany jest w nich zakaz stosowania jakichkolwiek kar cielesnych wobec dzieci przez osoby wykonujące władzę rodzicielską oraz sprawujące opiekę lub pieczę nad małoletnim, postulowany przez Rzecznika Praw Dziecka.

Sytuacja epidemii w jakiej obecnie się znaleźliśmy jako społeczeństwo sprzyja występowaniu przemocy wobec dzieci. Strach, niepewność,  brak poczucia kontroli, atmosfera napięcia i zagrożenia prowadzi do eskalacji agresji wśród dorosłych. Dlatego też Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę rozpoczęła kampanię „Za drzwiami”, w której apeluje o reagowanie w sytuacjach krzywdzenia dzieci.

Możesz zrobić jedną prostą rzecz – ZAREAGUJ!

Telefon alarmowy 112

Całodobowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111

Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12

Ogólnopolski Telefon dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”  - 800 12 00 02