E-mail: sekretariat@sp2drawsko.dlaedu.pl

Środa, 24 kwietnia 2024

Procedura kontaktów z rodzicami

PROCEDURA KONTAKTÓW Z RODZICAMI OBOWIĄZUJĄCA W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 2 IM. ADAMA MICKIEWICZA  W DRAWSKU POMORSKIM
Podstawa prawna: Ustawa o systemie oświaty i Karta Nauczyciela.

1. Miejscem kontaktów rodziców/prawnych opiekunów z nauczycielami i wychowawcami jest szkoła, w uzasadnionych przypadkach inne uzgodnione miejsce.
2. Kontakty rodziców/prawnych opiekunów odbywają się według harmonogramu ujętego w kalendarzu na dany rok szkolny.
3. Spotkania odbywają się w formie:
    1) zebrań klasowych,
    2) indywidualnych konsultacji,
    3) zebrań ogólnych z rodzicami,
    4) zebrań rady rodziców.
4. Wychowawca informuje rodziców na pierwszy spotkaniu w danym roku szkolnym o ustalonych terminach indywidualnych konsultacji i zebrań.
5. Rodzice/prawni opiekunowie uczniów w uzasadnionych przypadkach mają możliwość dodatkowego kontaktu z nauczycielami po uprzednim uzgodnieniu terminu spotkania z nauczycielem.
6. Celem spotkań z rodzicami jest współpraca w zakresie działań dydaktyczno-wychowawczych.
7. Nauczyciel nie udziela informacji rodzicom w trakcie prowadzonych przez siebie zajęć szkolnych, w tym również dyżurów śródlekcyjnych.
8. Rodzic/prawny opiekun jest zobowiązany do obecności na zebraniach.
9. W sytuacjach uzasadnionych wychowawczo lub innych nagłych sytuacjach  nauczyciel  kontaktuje się z rodzicami/prawnymi opiekunami osobiście lub wzywa rodzica/ prawnego opiekuna za pośrednictwem zeszytu kontaktów ucznia lub sekretariatu szkoły.
10. Wszelkie uwagi i wnioski rodzice/prawni opiekunowie kierują w zależności od rodzaju sprawy z zachowaniem drogi służbowej kolejno do:
     1) nauczyciela uczącego danego przedmiotu;
     2) wychowawcy klasy,
     3) pedagoga szkolnego,
     4) a w wyjątkowych przypadkach, po przebyciu wskazanej drogi służbowej do wicedyrektora i dyrektora szkoły.
11. Kontakty nauczycieli z rodzicami powinny odbywać się z zachowaniem kultury i poszanowaniem godności obu stron.
     1) Wyklucza się następujące zachowania rodziców wobec pracowników szkoły:
        a) zastraszanie nauczycieli, pracowników szkoły;
        b) telefonowanie pod prywatny numer nauczyciela bez jego zgody;
        c) ingerowanie w metody, formy i sposoby pracy dydaktycznej nauczyciela;
        d) rozstrzyganie spraw wychowawczych, dydaktycznych w obecności innych   uczniów lub rodziców, z wyjątkiem zaplanowanych spotkań przewidujących ich udział.
Na podstawie  znowelizowanego  zapisu w Karcie Nauczyciela  nauczyciel, podczas  lub  w związku z pełnieniem obowiązków służbowych korzysta z ochrony przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych na zasadach określonych w ustawie z dn. 6 czerwca 1997r. – Kodeks karny ( DZ. U. Nr 88, poz.553, z późn. zm.). Organ prowadzący szkołę i dyrektor szkoły są obowiązani z urzędu występować w obronie nauczyciela, gdy ustalone dla nauczyciela uprawnienia zostaną naruszone.

Brak załączników

Wytworzono:2020-07-10 00:00przez: Admin
Opublikowano:2020-07-10 00:00przez: Admin
Podmiot udostępniający: Szkoła Podstawowa nr 2 im. Adama Mickiewicza w Drawsku Pomorskim