Jak pomóc dziecku w nauce?

Zapewne wielu rodziców pomaga dzieciom odrabiać lekcje. Chodzi jednak o to, by nie wyręczać ich w tym, ale pomóc pokonać trudności, gdy samo dziecko sobie nie radzi.

Oto kilka wskazówek:

1. Naucz dziecko planować.

To umiejętność, która przyda mu się na całe życie. Usiądź z dzieckiem, krok po kroku omówcie rzeczy, które powinno zrobić. Namów dziecko, aby zadania, które ma wykonać na następne dni, próbowało odrobić od razu na bieżąco, póki pamięta zagadnienia z toku lekcji.

1. Pomóż dziecku dobrze się zorganizować.

Zapewnij mu odpowiednie, stałe miejsce do odrabiania pracy domowej i przechowywania pomocy szkolnych. Staraj się przyzwyczajać dziecko do chowania, układania swoich rzeczy po zakończeniu pracy i pakowania plecaka na następny dzień.

1. Pozwól dziecku się skupić.

Przed rozpoczęciem nauki wyłącz telewizor, radio lub inne źródła, które mogłyby zakłócać pracę dziecku. Zapewnij spokój i ciszę. Dobrze, gdy dziecko odrabia lekcje w tym czasie, gdy inni domownicy także zajęci są jakąś pracą. Wietrz pomieszczenie do nauki. Zapewnij dziecku ruch na świeżym powietrzu.

1. Spraw, by dziecko miało satysfakcję.

Nie chodzi tu o codzienne nagradzanie go za systematyczną naukę . Raczej pokaż mu, że można być dumnym z wykonanej pracy. Możesz powiedzieć na przykład: „To wspaniałe uczucie – mieć zakończoną pracę, prawda?”