Szkoła Podstawowa nr 2 im. Adama Mickiewicza w Drawsku Pomorskim

78-500 Drawsko Pomorskie

ul. Dworcowa 2a

Tel.: (94) 363-25-48

sekretariat@sp2drawsko.dlaedu.pl

Powrót do szkoły, jak wspierać dziecko?

Nieobecność w szkole często przeżywana jest przez dziecko w aspekcie dużych emocji. Z jednej strony sytuacja opuszczenia szkoły i codziennych obowiązków sprawia ulgę, daje możliwość odpoczynku od stosowania się do zasad narzucanych przez innych i spełniania wymagań, z drugiej strony dla ucznia jasne jest, że to sytuacja, w której traci on kontakt z grupą, nie ma dostępu do aktualnych zmian, wydarzeń w grupie.

Tych lęków jest bardzo dużo. Boją się tego, że znowu będą zmiany, do których będzie trzeba się przystosować, a później znowu nastąpi coś, że to przystosowanie nie będzie przystosowaniem na długo, tylko po prostu na jakąś jedną chwilę. Bardzo martwią się o swoje oceny, o to, czy zdadzą egzaminy, czy nauczyciele będą ich traktowali tak samo jak podczas edukacji zdalnej .
 
Powrót do szkoły może być stresujący także dlatego, że plan dnia dziecka nagle się zmieni. Już nie będzie mogło wstawać zaledwie 5 minut przed lekcją, jeść śniadania podczas zajęć czy uczestniczyć w zajęciach w piżamie. Warto więc już na kilka dni przed zajęciami stopniowo przyzwyczajać młodego ucznia do szkolnej rutyny – wcześniejszego wstawania, jedzenia śniadania przed zajęciami i porannej toalety. To na pewno bardzo ułatwi powrót do szkoły po zdalnym nauczaniu.
 
Nie warto mówić, że wracanie do normalności jest złe, oczywiście jest nieuniknione i na pewno prędzej czy później nastąpi. Warto tylko zaznaczyć, że w takiej sytuacji lęk jest uzasadniony i każdy z nas pewnie będzie przeżywał go trochę inaczej. Postarajmy się podejść do naszych pociech i samych siebie z wyrozumiałością. Może takie podejście, chociaż w małym stopniu zniweluje postpandemiczną traumę wszelkich powrotów.
 
Ważna wskazówka dla rodzica to stworzenie atmosfery dla swobodnej i bezpiecznej wypowiedzi dziecka, przyzwolenie na gorsze samopoczucie, czy nie dawanie od razu złotych rad. Warto oczywiście zaangażować się w życie szkolne dzieci, pokazywać powody, że jesteśmy z nich dumni, doceniać a nie chwalić.
 
Bezpieczny powrót do szkoły - o czym należy jeszcze wiedzieć:
  • przebieg pandemii koronawirusa wciąż się zmienia, dlatego ważne jest, aby być elastycznym; postępuj zgodnie z decyzjami szkoły i bądź gotowy na wprowadzenie zmian,
  • wiedza o tym, czego się spodziewać i jak zapewnić dziecku bezpieczeństwo, pomoże Ci obniżyć ryzyko wystąpienia koronawirusa w twojej rodzinie.
 
Pamiętaj, że dzieci (tak samo jak dorośli) potrzebują czasu, żeby dostosować się nowych warunków. Tym, co dodatkowo może być dla nich pomocne, jest wsparcie ze strony rodzica – rozmowa, empatia, wspólne szukanie rozwiązań czy pozytywów.